Moravané, Slezané, ctitelé dobrých tradic!
Nedostatek politické kultury způsobil, že volby do zastupiteslkých orgánů se opět zvrhly v referendum, jejich výsledek oddálil a zpomalil rozvoj demokracie v obou republikách a rozbil společný stát.
Na Moravě i v Čechách byla oficiální předvolební kampaň vedena tak, aby vyvolala dojem ohrožení ekonomické reformy jakousi „levicí'“. Proto bezkonkurenční většina občanů volila rychlou reformu, současně s tím ovšem také „tvrdou ruku“ centralistické politiky, opovrhující tradicemi. Tisíciletou v případě Moravy, sedmdesátiletou v případě ČSR.
Na Slovensku naopak většina zvolila cestu zkoncování s pražským centralismem jak politickým, tak i ekonomickým, který se sám deklaroval jako jediná zaručeně „pravicová“ politika, a tím odsoudil své odpůrce v očích veřejnosti, většinou špatně informované, do role „levicové“. Volby tedy z hlediska budování vyváženého, demokratického státu evropského typu opět zklamaly, neboť vytvořily v obou republikách podmínky pro vznik totalitních vládních stran bez automatických, demokratichých záruk.
Jakási naděje na rovnovážný demokratický systém v ČR je v současné době pouze v rovnoprávné politické účasti Moravy a Slezska. Toto objektivní řešení, které použito bezprostředně po porážce komunismu by bylo stát dostatečně stabilizovalo, vládnoucí strany ovšem nepodporují, protože by se jejich programy musely politicky přizpůsobit a nemohly by proto totalitně vládnout. Ovládají ČR zejména na podkladě svých okamžitých mocenských zájmů, a podřizují tomu perspektivy další existence občanů Čech, zejména však Moravy a Slezska, aniž by k tomu měli jejich mandát. Zámémé podporují vznik hysterie nenávisti na obou stranách, a řežou větev nejen sami pod sebou, ale i pod námi! Taková je, bohuŽel, současná politická situace, v níž se na Vás obracíme s výzvou, abyste se sami ujali obrany svých zájmů, alespoň v oblastech, které nám dočasní političtí vítézové z Prahy zabrat nemohou. Jde o činnost v oblasti společenské, kulfurní, v oblastech záchrany a obrany odkazu našich předků, a vybudování základny pro přežití specifických předností, jimiž my Moravané a Slezané chceme a můžeme obohatit sjednocenou Evropu. Ať již se cítíme Moravany, Slezany, Čechy, či příslušníty národnostních menšin, všichni jsme spolutvůrci dějin Moravskoslezské země, a to zejména na poli, které jsme schopni ovlivnit a za které jsme zodpovědni. V zájmu dalekých perspektiv vyšších humantních ideálů se musírne pokusit přezkoumat a přehodnotit povolební epizodu, která se sice demokraticky nevydařila, ale bude trvat nejvýše čtyři roky.
Po tuto dobu je nezbytné realizovat svůj vztah k Moravě a Slezsku prostřednictvím Společnosti pro Moravu a Slezsko, která je společenskou a kulturní organizací, otevřenou příslušníkům všech stran a hnutí. Tato společnost není politickou stranou, nemá politické ambice a není prolezlá kariéristy, zlatokopy a rodinnými klany. Má krátkou, ale významnou historii, a chce se opět stát co nejširším demokratickým fórem slušných občanů Moravy a Slezska, hrdých na svou dosud persekuovanou zemi!
Vážení přátelé, prosíme Vás, abyste si přečetli přiložené programové zásady a cíle Společnosti pro Moravu a Slezsko, které se od roku 1968 podstatněji nezměnily, protože se, bohužel, podstatněji nezměnilo postavení Moravy a Slezska v ČŘ. Pokud s programovými zásadami souhlasíte, byli jste členy SMDS, jste členy SMS nebo máte o toto členství zájem, vyplňte, prosím, přiloženou přihlášku a pošlete ji na adresu ústřední kanceláře Společnosti pro Moravu a Slezsko.
Pro ty zájemce, kteřé by snad měli tendenci zaměňovat členství v SMS za členství HSD MS máme toto vysvětlení: HSD MS je politické hnutí, které vzniklo v roce 1990 na bázi SMS, má však rozdílné stanovy a vlastní, samostatnou registraci. Oba ty to samostatné subjekty SMS i HSD MS tedy mají shodný státoprávní program, avšak nejsou totožné, existují vedle sebe!
Vzhledem k tomu, že doplnění, inovace členské základny a její evidence jsou podmínkou přípravy a svolání sjezdu, krerý chceme uskutečnit do konce roku, prosíme Vás o včasné odeslání přihlášek.
Protože státní dotaci ČR smí SMS využít jen k podpoře vydavatelské a vzdělávací činnosti, a nelze z ní hradit provozní náklady Společnosti, doporučil a schválil Výkonný výbor UKV SMS zavedení členských příspěvků ve výši 25,- Kč Ročně pro důchodce a ostatní nevýdělečně činné osoby, 50,- Kč ročně pro členy výdělečně činné.
Společnost pro Moravu a Slezsko
Ing. Zbyšek Pecha v.r.
tajemník
Ing. ZdeněkTichý v.r.
předseda
1. 10.1992