Drazí spoluobčané,
obracíme se na Vás v této historické chvíli, kdy demokratická revoluce, započatá studenty, dosáhla zvolením Václava Havla prezidentem Československé republiky rozhodující etapy.
Tím byl vytvořen základní předpoklad rovněž pro demokratické uspořádání vnitřní struktury našeho státu jako důležitého faktoru k jeho upevnění a dalšímu všestrannému rozvoji a jako závažný aspekt budování evropského domu.
Nevídaně humánní průběh revoluce by měl být završen překonáním dosavadního systému státoprávního a územně právního uspořádání, které v důsledku centralismu a byrokratických způsobů řízení vedlo ve svých důsledcích k necitlivým, ba diskriminačním přístupům k přirozené, v podvědomí lidí zakotvené a historickými tradicemi konstituované pospolitosti Moravy.
Tyto diskriminace se prokazatelně projevily jak v oblasti ekonomické, tak sociální a kulturní. Jsme přesvědčeni, že lid Československa je natolik zralý a svéprávný, aby byl schopen důsledně uplatnit princip samosprávy jako základní princip demokracie, a to počínaje samosprávou místní, až po samosprávné útvary vyššího řádu, tedy také Moravy a Slezska.
Za základní složku samosprávy Moravy a Slezska, zvlášť se zřetelem k součastnému katastrofálnímu stavu ve všech oblastech života, považujeme samosprávu ekonomickou. Měla by být založena na principu, aby vytvořené hodnoty zůstávaly po nezbytných odvodech na Moravě a ve Slezsku jako nástroj jejich dalšího hospodářského, sociálního a kulturního rozvoje.
Jsme přesvědčëní, že by právě samosprávné uspořádání zemí respektující přirozené podvědomí pospolitosti a identity mobilizovalo takto vytvořené celky k výrazným pracovním výkonům a iniciativám. Odstranil by se dosavadní pocit křivd a posílilo by se hluboce vědomí odpovědnosti za rozvoj celého státu.
Činnost společnosti pro Moravu a Slezsko založené 20. května 1968, navazuje na svou práci široce rozvinutou a násilně přerušenou srpnovou okupací Československa. Uplynulých 21. let prokázalo, že administrativně byrokratické uspořádání státu se neosvěčilo a potvrdilo platnost původních myšlenek společnosti pro Moravu a Slezsko.
Moravané a Slezané, ale i ostatní sympatizující, demokraticky smýšlející občané, bez rozdílů příslušnosti k různým politickým stranam a společenským iniciativám, náboženského, či jiného světonázorového přesvěčení nebo bydliště, obnovujte a zakládejte iniciativně pobočky Společnosti pro Moravu a Slezsko a hlaste se osobně nebo písemně od 5. ledna 1990 na koordinačním středisku Měnínská 4, 602 00 Brno, číslo telefonu bude oznámeno.
Iniciativní skupina
Společnost pro Moravu a Slezsko
V Brně dne 31. prosince 1989