Nový generální ředitel České televize Jan Souček se do médií vyjádřil, že bych chtěl změnit regionální vysílání. Do budoucna má respektovat spádovost moravských regionů. Přečtěte si dopis s upozorněním na naši petici, který jsme mu poslali.
Vážený pane řediteli,
dovolte mi, abych Vám srdečně poblahopřál ke zvolení generálním ředitelem České televize. Jako předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko, která se již od roku 1968 zasazuje o obnovu moravskoslezské samosprávy, s tím spojuji naději, že se studia ČT v Brně a Ostravě konečně dočkají dalšího rozvoje, který byl v nedávné minulosti bohužel upozaděn na úkor jiných priorit.
V této souvislosti mě zaujalo Vaše vyjádření ohledně regionálního vysílání ČT z 8. června 2023: „Já bych rychle rád dosáhl přerozdělení agendy mezi jednotlivými mutacemi regionálního zpravodajství České televize. Týká se to především Svitavska, Žďárska, Třebíčska, protože to jsou oblasti, které i historicky mají mnohem blíž k těm moravským krajům a dnešní zařazení do regionálních mutací odbavovaných z Hradce, Ústí nebo Plzně mi přijdou nelogické.“ (zdroj Echo24.cz). V tomto názoru s Vámi plně souhlasím, navíc bych ještě doplnil další moravské regiony, jako je například Dačicko nebo Jihlavsko, které jsou podle poslední reformy zpravodajsky nesmyslně obsluhovány ze studií v Čechách. Společnost pro Moravu a Slezsko se proti této změně zásadně ohradila a pod námi iniciovanou peticí proti této reformě je již asi 400 podepsaných občanů včetně několika starostů západomoravských obcí. I nadále se nám ozývají nespokojení obyvatelé západní Moravy, kteří požadují návrat této oblasti pod brněnské studio ČT. V této záležitosti jsme také interpelovali Radu ČT a generálního ředitele Petra Dvořáka. Zatímco od Rady nepřišla odpověď žádná, tak Petr Dvořák pověřil odpovědí manažerku Diváckého centra, Miroslavu Pevnou. Přikládám naši korespondenci vedenou v této věci s paní Pevnou. Navíc nabízím možnost konzultace společného postupu vedoucího k nápravě. Podrobnější informace bychom si mohli v případě zájmu z Vaší strany vyměnit v rámci osobní schůzky. V termínu schůzky se zkusím přizpůsobit Vašim možnostem.
Na závěr mi dovolte popřát Vám hodně štěstí ve funkci generálního ředitele. Snad bude Česká televize pod Vaším vedením více reflektovat také dění na Moravě a ve Slezsku a zejména specifické postavení těchto zemí v rámci České republiky s ohledem na místní historii, tradice a kulturu.
S pozdravem,
Mgr. Ondřej Mlejnek, Ph.D.,
předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko
Reagovali jsme také na alibistickou odpověď od manažerky Diváckého centra Miroslavy Pevné:
Vážená paní Pevná,
děkujeme za Vaši odpověď ze 14. dubna 2023 ve věci rozšíření regionálního zpravodajství České televize.
Bohužel jsme nabyli dojmu, že naše připomínka nebyla úplně správně pochopena a že bylo odpovídáno na něco jiného, než na co jsme poukazovali.
Nerozporujeme, že si mohou diváci v rámci digitálního vysílání naladit kteroukoliv verzi regionálního vysílání. Poukazujme ale na nesmyslnost zařazení území západní Moravy pod regionální studia se sídlem v Čechách a na naprosto nesprávné označování takto vzniklé oblastí Severovýchod/Jihozápad Čech. Nedává to smysl ani ekonomicky, ani z hlediska spádovosti, či vůle zdejších obyvatel.
O nesouhlasu obyvatel západní Moravy se začleněním do zpravodajské oblasti nazývané „Jihozápad Čech“ svědčí také petice, kterou podepsalo již asi 400 diváků ČT, mezi kterými nechybí ani starostové několika západomoravských obcí. Odkaz na petici je zde: https://www.petice.com/moravskevysilani
Z nesmyslnosti reformy regionálního zpravodajství se sama usvědčujete na několika místech své odpovědi. Například píšete o „moravských lokacích, které přiléhají k českým krajům“. A co celý Kraj Vysočina? Většina tohoto kraje, včetně sídla krajského úřadu v Jihlavě, se nachází na Moravě. Podle této Vaší logiky, kdy, jak píšete, chcete „respektovat současné teritoriální členění“, by tedy měl být celý tento převážně moravský kraj, včetně jeho menší české části, zpravodajsky obsluhován z Moravy (logicky z Brna) a ne zcela nesmyslně z Plzně nebo Českých Budějovic. Dále si soustavně pletete pojmy Čechy a Česko. K chybnému zaměňování těchto pojmů bohužel významně přispívá i aktuální reforma regionálního zpravodajství. Ve svém dopise píšete o „verzi pro jihozápad nebo severovýchod Česka“. A tím je myšleno co? Ve vysílání totiž inzerujete pouze regionální verze pro jihozápad a severovýchod Čech. Severovýchodem Česka bych si totiž představil třeba Ostravsko. Do jihozápadních Čech naopak rozhodně nepatří území západní Moravy. Pro ujasnění těchto pojmů bych Vám doporučil navštívit třeba naše stránky www.moravanenivcechach.cz.
Konečně píšete o tom, že aktuální reforma zpravodajství znamená posílení regionálních kanálů o další dva. Možná by ale v čase rozpočtových škrtů bylo spíše lepší omezit počet regionálních kanálů podle přirozené spádovosti na dva (jeden pro Čechy a jeden pro Moravu a Slezsko) a dále zapracovat na zlepšení kvality zpravodajství a další televizní produkce.
Naději v lepší zítřky nám dává aktuální vyjádření nově zvoleného generálního ředitele České televize, Jana Součka, podle kterého by mělo být co možná nejdříve dosaženo přerozdělení agendy mezi jednotlivými mutacemi regionálního zpravodajství České televize. Týká se to především Svitavska, Žďárska, Třebíčska, protože to jsou oblasti, které i historicky mají mnohem blíž k moravským krajům a dnešní zařazení do regionálních mutací odbavovaných z Hradce, Ústí nebo Plzně mu přijdou nelogické (zdroj: Echo24.cz). Doufáme, že brzy budou
s tímto jeho záměrem seznámeni a ztotožněni také zaměstnanci pražského studia České televize.
S pozdravem,
Mgr. Ondřej Mlejnek, Ph.D., předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko, z. s.
1 komentář
Pravda je důležitá, i ta historická. Postupně zahrnovat Moravu do Čech je nám, i naší budoucnosti, na škodu.