Jen málokterý umělec se dočká ještě během svého života vlastního muzea. Dieteru Kunerthovi se to možná podaří. Tento rodák z Frývaldova, nynějšího Jeseníku, se po studiích sochařství v Mnichově usadil v roce 1967 Ottobeurenu v jihoněmeckém kraji Allgäu v předhůří Alp. Zde se věnuje malířství, sochařství i fotografii. Sám svou práci označuje za pokus dosáhnout pokud možno dokonalého znázornění mytologického a výtvarného universa. Tvrdí o sobě, že navazuje na středomořskou tradici Picassa či Matisse, používá však i výrazové formy německého expresionismu.
Přestože působí v ústraní, dosáhl značných úspěchů. Jeho díla byla vystavována v Antverpách, Limě, Budapešti, Káhiře, Miláně, Tokiu či New Yorku. Dočkal se řady ocenění, jeho tvorbu ocenila města Memmingen, Augšpurk či Kempten a v roce 2000 se jeho díla zúčastnila výstavy EXPO v Hannoveru.
Je natolik pilný, že jeho práce se již nevešly do jeho domu. V roce 2009 zde měl 6000 obrazů, přes 9000 fotografií a mnoho soch a rytin.
A tak se místní radnice rozhodla postavit mu muzeum. To má vzniknout v areálu někdejšího pivovaru, nedaleko baziliky. Umělci se tak splnil celoživotní sen, neboť většina jeho děl nikdy nebyla vystavena a osobně se velmi bránil prodeji svých prací, neboť se nechtěl podřizovat módě a trhu. Proto se také z rušného Mnichova přestěhoval do ticha Ottobeurenu. Snad mu zdejší krajina připomíná rodné Jeseníky.