Protestujeme proti novému regionálnímu vysílání ČT. Podepište petici

Česká televize oznámila, že od začátku dubna posiluje rozsah vysílání z regionálních studií v Českých Budějovicích a Plzni na celý Kraj Vysočina. Dojde tak k prohloubení nerespektování přirozeného členění a spádovosti. Změna vyvolala vlnu kritiky. Vznikla také petice, která se rychle šíří.

Nejde přitom jen o to, že Vysočina byla ČT nesmyslně označena za „jih a západ Čech“. Většina kraje se rozkládá na Moravě a touto částí spáduje více k Brnu než ke krajskému městu Jihlavě, o spádovosti k podstatně vzdálenějším Českým Budějovicím a Plzni ani nemluvě. Obdobná situace pak nastává také v případě diváků ze Svitavska, kteří budou informováni o regionálním dění ze severních a severozápadních Čech.

Protest zaštítila Společnost pro Moravu a Slezsko. Podle jejího předsedy Ondřeje Mlejnka Česká televize novým systémem regionálního vysílání jen prohlubuje nerespektování přirozeného členění a spádovosti. „Regionální události z míst, jako je Jihlava, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Třebíč či dokonce i od Brna asi 20 km vzdálená Velká Bíteš, budou obsluhovány ze studia v Českých Budějovicích, které jsou mnohonásobně vzdálenější než studio v Brně. Diváci si samozřejmě mohou pracně naladit vysílání ze sousedního televizního regionu. Potom ovšem přijdou o zpravodajství ze své vlastní obce,“ upozorňuje Mlejnek.

Česká televize tak nesmyslně spojuje vzájemně nesouvisející oblasti bez ohledu na přirozenou spádovost obcí a celých regionů, zejména na Moravě a ve Slezsku. „Problém se ale týká i Čech. Proč by měl obyvatel Aše sledovat regionální dění v Třebíči?“ dodává Mlejnek.

Společnost pro Moravu a Slezsko proto vyzvala Českou televizi k přehodnocení nového systému regionálního vysílání. Poslala dopis Radě České televize a generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.

Protest podpořila petice

V návaznosti na vlnu kritiky vznikla petice, na které rychle přibývají podpisy. „Protestujeme proti plánované reformě regionálního zpravodajství České televize, v rámci které je celé území západní Moravy zahrnuto do oblastí spravovaných studii v Čechách. Za vyloženou lež a nehoráznost považujeme tvrzení České televize, které označuje celé území západní Moravy za Čechy,“ stojí v textu petice.

Její autoři by za vhodné řešení považovali zřízení moravskoslezského regionálního zpravodajství spravovaného studii v Brně a Ostravě, které by pokrývalo celé území Moravy a Slezska. Někteří z podepsaných rovněž upozornili i na vhodnost tohoto řešení vzhledem k nutným úsporám.